Tolga Köse
Satış Müdürü
Ağır Sanayi Konveyör Bant Güvenlik Çözümleri

Çalışma alanlarımızın güvenliğinin, yaşam alanlarımızın ki  kadar önemli olduğu bilinci geç kalınmış olsa da yasaların desteği ile geçmişe oranla sevindirici oranda artmaya başladı. İş güvenliğine verilen önemin yakın tarihte ki olumlu artışı iş alanlarında ki tüm faaliyetlerde kendini göstermektedir. Önemsemediğimiz her güvenlik açığı yeni kazalara yol açmakla kalmayıp, hayatımızı direkt olarak negatif yönde etkilemektedir. Güvenlik açıkları toplumsal açıdan olduğu gibi ekonomik açıdan da ciddi zararlar vermektedir. Ağır sanayi de kullanılan konveyör bantların güvenliğinin sağlanması amaçlı ise KBT markası switchler üretmektedir.

Ağır sanayi de sürekli yığın malzemesi aktarımında bantlı konveyör kullanımı vazgeçilmez bir seçenektir. Maden ocaklarında, demir ve çelik fabrikalarında, termik santrallerde, cevher, kömür, kireç, sinter malzemelerinin taşınmasında kullanılan en temel yöntem bant kaydıdır. Söz konusu ağır sanayi olunca güvenliğin önemi bir kat daha artmakta ve konveyör bantlar en çok kullanılan taşıma yöntemi olduğu için de güvenliğin sağlayıp, olası bir tehlikenin hızla önlenmesi de hayati değer taşımaktadır.

KBT marka konveyör bant güvenlik switchleri; bant üzerinde kullanımının bir çok seçeneği vardır ve bunlar modellerine göre kullanım yerini seçme imkanı sağlamaktadır. 

Örnek olarak ; konveyör bant üzerinde acil bir durum olduğunda bant hareketini durdurabilmek amaçlı veya konveyör bandı çalışma esnasında üzerinde ki yükün sağa veya sola kayıp banttan çıkmasını engellemek amaçlı bir kullanım sağlanabilir. Bunun yanı sıra pozisyonlu model ise bantın alt kısıma sarkmasını kontrol etmek amaçlı kullanılmaktadır.

NSR22-PR Acil Durdurma Şalteri 

Yüzde yüz yerli imalat olan KBT NSR22-PR ipli konveyör acil durdurma emniyet şalteri sektörde yabancı rakiplerine karşı kalitesi ile meydan okuyor. İpli Emniyet Şalteri nakil konveyör bantlarda ve transfer sistemlerinde acil durum şalteri olarak kullanılmaktadır. KBT NSR-22 ile herhangi acil durum anında her iki taraftan bant boyunca bağlı olduğu çelik halata herhangi bir etki olduğunda otomatik olarak sistem nerede olursa olsun kontak kapatır ve enerjiyi keser. Bu sayede konveyör bantının hızlı ve güvenli bir şekilde durdurulması sağlanır. Kullanımına istinaden konveyör sistem ile proses ekipmanlarında ayrı çalışmasını sağlar. Acil durum anında yapılan ani bir durdurma sonrasında NSR22-PR analog resetleme kolu ile tekrardan çalışır duruma getirilebilinir. NSR22-PR tamamiyle alüminyum döküm ile muhafaza edilmektedir, ürün standartında  1 açık 1 kapalı switchler mevcuttur. Talep edildiği takdirde switch sayısı üç adete kadar yükseltilebilir.

Yüksek ısıya dayanıklı olan gövdenin boyası da ağır şartlara dayanıklı olarak imal edilmiştir. Kolay ve hızlı montaj özelliği konveyör bant sistemlerinin zorlu ortamlarında kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ağır sanayide kullanılan tüm konveyör bant sistemlerinin kullanımına uygundur.

Kullanılacak uygulamaya göre tur switch in milinin ucuna çark veya kasnak gibi elemanlar ilave edilerek  dönüş turu arttırıla bilinir yatay veya dikey uygulamalarda bu ürün kullanılması uygundur Tur seçimi hesaplaması için, tur switch inin milinin dönüş sayısı temel alınmaktadır.Neden İpli Acil Durdurma Kullanılır ?

Konveyör sistemlerinin çalıştığı her noktada ipli şalter gereksinimi duyulur. İpli şalter acil durumlarda emniyetli durdurmayı sağlayan en önemli devre kesicidir. Uzun ip boyu, basit ip tansiyonu ve paslanmaz çelik aksesuarları ile emniyetli çalışmayı ön plana çıkarır. Konveyör sisteminde oluşan ani bir durum sonucunda kullanılan bu ürünler gerek çalışanın gerekse sistemin zarar görmesini önlemek amaçlı kullanılmaktadır.

Nasıl Kullanabilirim ?

Konveyör bant şalterleri konveyör bantına paralel olarak bağlanmış çelik halata bağlanarak kullanılır her 25mx2 şeklinde kullanımı uygun olan bu ürün basit bir montaj sistemi mevcuttur çelik halata uygulanan bir etki ile mekanizma devreye girmiş olur. Sistem direk konveyör bant plc sistemi ile beraber çalışabilmektedir.

NSR22-BM Bant Kaydı Şalteri

KBT markasına ait olan diğer bir ürün ise NSR22-BM modeli olan bant kayma şalteridir bu ürün ise bantla karşı çalışacak şekilde şaseye monte edilir ve konveyör banttaki kauçuk malzemenin sağa veya sola kaymasını önleme amaçlı kullanılmaktadır. Ağır yükleme veya ani hız azalıp yükselmesinde bu tarz kaymalar meydana gelmektedir ve bu tarz kaymalar sonucunda ise ağır hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarları önleyebilmek amaçlı kullanılmaktadır.

Gövde yapısı ve iç switch özellikleri ile NSR22-PR modeli ile aynı olan bant kayma şalteri sadece bir kol mekanizması ile farklı kullanım alanına sahip olmuştur.

Bant Kayma Şalteri Genel Özellikleri

  • Ani hareket mekanizması, direkt açılış.
  • Kontak Durumu: 2NC+2NO Standart (İsteğe Göre 2NO+2NC daha ilave edilebilir)
  • Alüminyum gövde
  • 2 kablo çıkışlı (Paslanmaz metal rekorlu)
  • Makara ile kemer arasında basamaksız boşluk ayarı
  • IP 66 Korumalı (Toz ve su geçirmez)

Ürünler üretici firma tarafında 5 yıl değişim garanti verilmektedir.

Ürünlerin montajı kullanımı veya teknik her konu ile alakalı olarak firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.