Optik Data Transfer Cihazı

HOKUYO

Kızılötesi ışık, Elektromanyetik tayfta ışığın 700nm (nanometre) ile 1000000nm (=1mm) dalga boyuna denk gelen aralığıdır.Kızılötesi ışık  birçok teknolojik uygulamada kullanılmaktadır. Hedef tespiti, gözlemleme, gece görüşü, takip sistemleri, uzaktan sıcaklık ölçme, kablosuz iletişim, ısıtma sistemleri, spektroskopi, astronomi uygulamaları bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Hokuyo'nun yüksek Japon teknolojisini kullanarak üretmiş olduğu optik data transfer cihazları kızılötesi ışın aracılığıyla data aktarımını gerçekleştirmektedir.

Hokuyo Optik Data Transfer Cihazı içerisinde yer alan kızılötesi LED ışığı plastik bir mercek tarafından odaklar ve ışık dar bir ışın hâline getirilir. Bu LEDi kapatıp açarak (modüle ederek) bilgi kodlanır ve karşı tarafa aktarılır. Alıcı bir silikon fotodiyot kullanarak kızılötesi ışığı yeniden elektrik akımına çevirir. Fotodiyot sadece verici tarafından üretilen hızla titreşen sinyale tepki gösterir, bu şekilde ortamdaki yavaş değişen ışığı filtrelemiş olur. Kızılötesi ışık duvarları geçemediğinden başka odalardaki cihazları etkilemez, bu yüzden yoğun yerleşim alanlarında kullanılmaya uygundur. Kızılötesi iletişim aynı zamanda uzaktan kumanda aletlerinde en sık tercih edilen iletişim metodudur.

Hokuyo Optik Data Transfer Cihazları şehirlerde noktadan noktaya yüksek hızlı iletişim sağlamanın, fiber optik kablo çekmenin masrafıyla karşılaştırıldığında daha pratik bir yoludur.

Fabrika otomasyonunda oldukça sık tercih edilen Hokuyo Optik Data Transfer Cihazları, AGV (Automated Guided Vehicle) ‘ler üzerinde üretim hattı ile haberleşmeyi sağlamak amaçlı kullanılırken, AS/RS (Automated Storage and Retrieval System) depolama sistemlerinde ilgili ürüne ulaşmak ve doğru depolama yapmak amaçlı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra üretimin birçok aşamasında kablolama yapmanın zor olduğu bölümlerde haberleşmek için tercih edilmektedir. Hokuyo Optik Data Transfer Cihazları 50 °C derecede yüksek performans gösteren aktarım cihazlarıdır.

 

BWF Serisi
DMS Serisi
CWF Serisi
Depolama Sistemleri

Üretim Hattı ile Haberleşme
AGV Uygulamaları